Polietylen
Polietylen, -[-CH2-CH2-]n-, PE, polimer, biała substancja porowata lub biały proszek, gęstość 0,92-0,97 g/cm3, temperatura topnienia 110-137°C, termoplast. Otrzymywany jest w wyniku polimeryzacji etenu (etylenu). W zależności od metody polimeryzacji rozróżnia się polietylen wysoko-, średnio- i niskociśnieniowy. Polietylen niskociśnieniowy posiada większą wytrzymałość mechaniczną, wyższą temperaturę topnienia ale mniejszą przeźroczystość w porównaniu z polietylenem wysokociśnieniowym.
Polietylen ma bardzo dobre własności dielektryczne, jest odporny mechanicznie, wykazuje także odporność na działanie czynników chemicznych i niskich temperatur (do -50°C), jest niepolarny. Niestabilizowany polietylen jest nieodporny na promieniowanie UV – traci elastyczność. Włókna na bazie polietylenu należą do najbardziej odpornych mechanicznie włókien chemicznych.
Z polietylenu wytwarza się: protezy, izolacje elektryczne, folie, rury, węże, pojemniki, materiały elektroizolacyjne, kije hokejowe, narty, żagle, liny, kamizelki kuloodporne, zabawki, opakowania.
Żródło: Encyklopedia WIEM
Aktywator-primer do tworzyw niesklejalnych - MULTIBOND-77 specjalny aktywator-primer w płynie do gruntowania powierzchni, szczególnie z grupy tzw. "poliolefin" (PE, PP, PAC, PTFE) i gum silikonowych. | Jednoskładnikowy płynny klej, szczelnie wypełniający przestrzeń pomiędzy dwoma dobrze dopasowanymi powierzchniami w złączu. Łączy różne materiały ale szczególnie przeznaczony jest do łączenia tworzyw sztucznych typu ABS, PC, PMMA, PS. W przypadku tworzyw trudnosklejalnych konieczne jest spreparowanie ich powierzchni przed klejeniem specjalnym primerem MULTIBOND-77. | Monolith CE 40-3 jest doskonały w szybkim klejeniu tworzyw sztucznych. Uzyskano bardzo dobre wyniki w komorze starzeniowej przy łączeniu materiałów elastycznych. Połączenie jest odporne na starzenie i na wibracje. Po zastosowaniu podkładu CAP uzyskuje się dobre efekty w łączeniu polietylenu (PE), polipropylenu (PP), i PTFE oraz innych trudnych w łączeniu tworzyw sztucznych. |
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Poradniki