opracował: mgr inż. Marek Bernaciak Niniejsze opracowanie jest pomyślane jako poradnik dla osób pragnących samodzielnie podjąć się sklejenia przemysłowych taśmociągów gumowych na zimno oraz złączenia gumy z metalami, np. przy produkcji zderzaków lub wykładzin gumowych. Oferujemy do tego celu specjalny, wysokowytrzymały klej PKT, dający możliwość wykonania elastycznych i trwałych złącz. Uwagi ogólne związane z klejeniem gumy. Guma jako podłoże do klejenia jest specyficznym substratem. Łatwo ulega utlenianiu i pokrywa się pasywną warstwą kruchej "skórki". Proces ten przebiega bardzo szybko w warunkach atmosferycznych, szczególnie wtedy, gdy guma jest narażona na działanie ozonu i promieniowania słonecznego. Dlatego podstawową operacją przy klejeniu gumy jest usunięcie utlenionej warstwy za pomocą szczotek drucianych, skrobaków, gruboziarnistego papieru ściernego lub innych sposobów mechanicznych.
Klejenie gumowych taśm przenośnikowych.
Łączenie gumowych taśm przenośnikowych za pomocą kleju jest prawdopodobnie najczęściej stosowaną metodą zarówno w łączeniu nowych taśm jak i w sytuacjach awaryjnych. Pozwala na wykonanie złącza odpornego na warunki atmosferyczne, wielokrotne zginanie i ocieranie na zgarniaczach. Podstawą wykonania prawidłowego złącza jest:- odpowiednie przycięcie i zestopniowanie taśmy,
- zgodne z Kartą Danych Technicznych naniesienie kleju,
- zastosowanie stosownego docisku i pozostawienie sklejonej taśmy do całkowitego utwardzenia kleju.
Przygotowanie taśmy do klejenia
Przed naniesieniem kleju należy wykonać następujące operacje:
Przeciąć taśmę pod kątem 60° uwzględniając naddatek o długości około 1,5 szerokości taśmy. Oba końce taśmy należy zestopniować układając je tak, by ewentualne zgarniacze nie powodowały zahaczania i naddzierania sklejonego złącza. Ilość stopni powinna być równa ilości warstw zmniejszoną o jeden (patrz rysunek). 

Po odpowiednim docięciu należy zadbać o to, by powierzchnie klejone były mocno schropowacone za pomocą takich narzędzi jak np. obrotowe szczotki druciane. 
