Informacja o obowiązkowych szkoleniach z zakresu bezpiecznego stosowania produktów zawierających diizocyjaniany
3 sierpnia 2020 roku Unia Europejska wprowadziła nowe restrykcje dotyczące produktów zawierających monomeryczne diizocyjaniany, w tym produktów poliuretanowych, takich jak: pianki montażowe, kleje, uszczelniacze, środki gruntujące itp.
W ramach Rozporządzenia (EU) 2020/1149 nakłada się na przemysłowych i profesjonalnych użytkowników końcowych obowiązek odbycia szkolenia w zakresie bezpiecznego stosowania produktów zawierających w swoim składzie monomeryczne diizocyjaniany w stężeniu większym niż 0,1%. Efektem zaliczenia ww. szkolenia jest uzyskanie europejskiego certyfikatu przez wszystkich profesjonalnych i przemysłowych użytkowników końcowych do dnia 24 sierpnia 2023 roku. Przepisy te nie dotyczą konsumentów. Produkty, których stosowanie wymaga odbycia szkolenia są zaopatrzone w poniższą informację na etykiecie:
"OD DNIA 24 SIERPNIA 2023 R. PRZED ZASTOSOWANIEM PRZEMYSŁOWYM
LUB PROFESJONALNYM WYMAGANE JEST ODPOWIEDNIE PRZESZKOLENIE"
Certyfikat potwierdzający odbycie szkolenia można uzyskać poprzez pozytywne ukończenie kursu online na platformie szkoleniowej pod poniższym adresem: https://safeusediisocyanates.eu/
Certyfikat ze szkolenia jest ważny przez okres 5 lat. Potem należy je powtórzyć i ponownie zaliczyć, by odnowić certyfikat.
1. Czym są diizocyjaniany?
Diizocyjaniany to związki, z których powstają produkty poliuretanowe, takie jak piany montażowe, kleje, uszczelniacze, grunty. Reagują one z wilgocią zawartą w powietrzu, doprowadzając do utwardzenia się produktu. Diizocyjaniany reagują z wilgocią w sposób kompletny, przez co w całkowicie utwardzonym produkcie nie są już obecne.
2. Jaki jest cel tych ograniczeń?
Rozporządzenie Unii Europejskiej ma na celu poprawę bezpieczeństwa pracy podczas używania produktów zawierających diizocyjaniany. Kontakt człowieka z diizocyjanianami może skutkować różnymi reakcjami alergicznymi, takimi jak wysypka czy astma. Edukacja użytkowników tych produktów pozwoli na ograniczenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych.
3. Czy produkty na bazie poliuretanów będą wycofane ze sprzedaży?
Nie, produkty poliuretanowe będą nadal dostępne na rynku w takiej samej formie. Ideą nowego rozporządzenia jest poprawa bezpieczeństwa pracy podczas użytkowania produktów poliuretanowych.
4. Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie przeszkolenia użytkowników i kto będzie to kontrolował?
Pracodawca przemysłowego lub profesjonalnego użytkownika końcowego lub użytkownik końcowy (przedsiębiorca jednoosobowy prowadzący firmę wykonawczą lub produkcyjną) jest odpowiedzialny za przeszkolenie swojego personelu lub siebie.
5. Czy to szkolenie można odbyć stacjonarnie?
Tak, rozporządzenie przewiduje taki rodzaj szkoleń. Osoba udzielająca takiego szkolenia musi przejść specjalny kurs instruktorski, potwierdzony właściwym certyfikatem. Lista instruktorów znajduje się pod tym linkiem: https://safeusediisocyanates.eu/experts Na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma osoby zajmującej się szkoleniami stacjonarnymi.
Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności